Köpek kategorisinde 17258 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı YaşCinsiyetİlan Türü İlan Tarihi Adres

Köpek

Köpekler gerek evcil hayvan olarak gerekse bahçelerde koruyucu olarak insan hayatında yıllardır varlığını sürdüren canlılardır. Yüzlerce ırk arasından insanlar hayatlarına en uygun olanı seçer ve onunla yaklaşık 10-15 yıl beraber bir yaşam sürer. Her köpeğin kendi doğasında bir içgüdüsü bulunur ve hayatlarına bu içgüdüler yön verir. Korumacı içgüdü ve av içgüdüsü gibi dürtülerin yanı sıra, spor köpekleri, bekçi köpekleri, şov köpekleri ve kucak köpekleri gibi sınıflara da ayrılırlar.

Çok küçük, oyuncak denen ırkların yanı sıra dev ırklar da bulunur. Satılık köpek aradığınızda, köpeklerin içgüdülerini tanımalı, size ve hayatınıza uygun olan ırkı seçmelisiniz. Her köpeğin kendine has bir karakteri olduğunu bilmeli, genel karakteristik özelliklerden bahsedilse de yetiştiricinin ve köpeğin kendine has duygularının önemini bilmelisiniz.

Köpeklerin Tarihçesi Nedir?

Vahşi bir kurt olan Bozkurtların alt türleri olan ve tilki ile çakal familyası ile akraba olan köpekler, 400’den fazla ırka sahiptir. Yaklaşık 12 bin yıldan beri insanların bir açıdan yoldaşları olan bu canlıların, insanlar da gelişimlerine katkıda bulunmuştur.

İnsanlar kendi ihtiyaçlarına göre en ilkel yollardan farklı türleri bir araya getirerek, çapraz eşleştirme sonucu günümüzdeki çoğu ırkın temellerini atmıştır. İlk ortaya çıkan köpekler avcı ve keskin görüş özelliklerine sahipken, ilerleyen yüzyıllarda çoban köpeklerine ihtiyaç duyulduğunda yeniden farklı köpek ırkları ortaya çıkarılmıştır.

Köpeklerin Genetik Yapıları

İlk bakıldığında köpeklerin pek çoğunun birbiriyle çok da benzer olmadığı görülür. Örneğin bir Great Dane ırkı ile bir Toy Poddle’ın aynı atalara sahip olduğuna inanmak gerçekten güçtür. Ancak genetik olarak bakıldığında biri dev bir ırk iken diğeri oyuncak boyutlarında bir ırktır, ama her ikisi de aynı anatomi ve yapıya sahiptir. Her birinde aynı kromozom sayısı, aynı kemik sayısı, aynı kas gücü bulunur. Memeli ve etçil hayvanlardır. Ancak evrimleşme sonucu köpekler insanların yediği pek çok gıdayı da yiyebilir hale gelmişlerdir.

İnsanlarda olduğu gibi 5 duyu organı bulunur ve koku duyusu son derece gelişmiştir. Her ırkın farklı oranlarda olsa da koku alma duyuları insanınkinden çok daha üstündür. Bu sayede arama kurtarma görevlerinde, ceset bulmada, uyuşturucu bulmada çok başarılı köpek ırkları vardır. Köpekler karanlıkta insanlarda çok daha iyi görebilirken, fazla ışıklı ortamlarda çok iyi göremezler. Ayrıca tat almaları da insanlar kadar gelişmemiştir. Satılık köpek almaya karar verdiğinizde tüm bu bilgileri değerlendirmelisiniz.

Köpeklerin Yaşam Süreleri

Bir köpek yavrusu aldığınızda, özellikle yavruyken bakımları için daha çok emek harcamanız gerekir. Yavru köpekler annelerinden ve kardeşlerinden ayrıldıkları için üzgün olurlar. Bu da strese sebebiyet verdiği için ağlama ve yakınma sesleri çok fazla olabilir. Sıcak kalmalarını ve tok olmalarını sağlamanız gerekir. Gerekli muayenesinin ve ilk aşılarının yapılması için veteriner hekiminizin kontrolleri sağlanmalı, genel sağlık durumu hakkında bilgilendirilmiş olmalısınız.

Yavru köpeğe evde bakıyorsanız, mesanelerinin ne kadar küçük olduğunu kısa bir süre içinde anlayabilirsiniz. Dolayısıyla alan daraltması uygulamalı, onu güvenli ve kontrollü bir alanda bırakmalısınız.

Kedi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerin genel olarak 6 aylıktan sonra bakımları taranma, fırçalanma, yıkanma, tırnak kesimleri ve kulak temizlikleri olmaktadır. Özellikle düşük kulaklı köpeklerde kulak içi enfeksiyona yatkınlık bulunur. Bunun için nemli bezle haftada bir temizlenmesi önerilir. Çimende ve bahçede gezen köpeklerin patilerinin arasına diken ya da başka bir cisim batabilir. Bunun da her gezinti sonrası kontrolü sağlanmalıdır.

Köpeklerin tüy yapıları ve uzunluğuna bağlı olarak günlük ya da haftada birkaç kez taranması gerekir. Ölü derilerden arındırmak ve deri sağlığını korumak için önemlidir. Ayrıca küçük ya da büyük tüm köpekler belli seviyelerde egzersize ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçların karşılanmasını sağlamak sahiplerin ilk sorumluluklarından biridir. Her köpek ve koşulları için farklı olsa da ortalama yaşam süreleri 10-14 yıl arasındadır. Küçük ırkların büyük ırklardan daha uzun yaşadıkları bilinmektedir.

Köpeklerin Beslenmesi

Köpekler genel olarak obur canlılardır. Hatta doğru ve yanlış ayırt etmeden pek çok nesneyi de yutabilirler. Bu durumların önüne geçmenin en güzel yolu tüm besin takviyelerini sunan, kaliteli mama seçimi ile mümkündür. Davranış bozukluklarına sebep olan yetersiz beslenme sonucu oluşan durumlarda köpek sahiplendirme ilanlarına başvurulur.

Ancak köpeğiniz için gerekli besin, vitamin ve proteini sunan mama seçimleri ile bu durumlar engellenmektedir. Sağlıklı tüy gelişimi ve kas gelişimini destekleyen kaliteli mamalar, köpeklerinizde oluşabilecek sindirim problemlerinin ve her şeyi yemeye çalışmasının da önüne geçer. Köpek fiyatları ırklarına bağlı olarak değişim gösterir.

Satılık köpek

İnternet sitelerinde birçok farklı köpek cinsi ile ilgili ilana ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda internet sitemiz sayesinde sahiplendirme ilanlarına hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Köpek satılık ilanı için ücret alıyor musunuz?

Köpek satılık ilanı için sizlere ücretsiz satış imkânı sunmaktayız. Ücretsiz ilanlarımız ile daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

İnternet sitenizde köpek sahiplendirme fiyatları ne kadardır?

Köpek sahiplendirme fiyatları için internet sitemizi güvenle kullanabilirsiniz. Fiyatlar konusunda ilan sahibi ile görüşebilirsiniz.

Satılık köpek yavrusu için hangi şartlar gereklidir?

Sitemizde satılık köpek yavrusu ilanları için köpeğin en az 3 aylık olması gerekmektedir. Bu şekilde ilanlarınızı verebilirsiniz.

Köpek yavrusu sahiplenme nasıl oluyor?

Bir köpek ile ilgilenmek için satın almanıza gerek yok. Köpek yavrusu sahiplenme ile köpekler için vaktinizi ayırabilirsiniz.

Köpek yavrusu satın alma işlemlerinin sahiplenme farkı nedir?

Köpek yavrusu satın alma işleminin temelde sahiplenme işleminden farkı bu işlemin kalıcı olmasıdır.

Satılık köpek yavrusu fiyatları açısından sizlere hangi avantajları sunuyoruz?

Satılık köpek yavrusu fiyatları açısından sizlere ücretli ve ücretsiz ilanlar ile hizmet veriyoruz.

Satılık Köpek yavrusu fiyatları değişiyor mu?

Satılık köpek fiyatları ile ilgili internet sitemizde gerek ücretli gerekse de ücretsiz ilanlardan yararlanabiliyorsunuz.

Köpek sahiplendirme imkânı ile köpek edinebilir miyim?

Köpek satın almak istemeyen fakat geçici olarak bir köpek edinmek isteyenler internet sitemizden köpek sahiplendirme yapabiliyorlar.

Ücretsiz köpek sahiplenme imkânları mümkün müdür?

Ücretsiz köpek sahiplenme işlemlerinin gerçekleştirilmesi internet sitemizdeki ilanlar yardımı olabilmektedir.

Satılık köpek ilanlarına ulaşmak ücretsiz midir?

İnternet sitemiz sayesinde satılık köpek ilanlarına ulaşmak ücretsizdir. İlan koyabilir ya da ilanlara bakabilirsiniz.