KöpekKangal kategorisinde 113 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı YaşCinsiyetİlan Türü İlan Tarihi Adres

Kangal

Kangal köpekleri çok uzun yıllardır bekçi ve çoban köpeği olarak ülkemizde kullanılırlar. İri yapısı ve güçlü kasları ile sürüleri kurtlardan koruyabilen tek köpek ırkı olduğu bilinir. Geçmişte Türk göçleri esnasında Türkistan’dan getirilmiş olduğu bilinmektedir. Günümüzde Anadolu’da küçükbaş ve büyükbaş sürülerin çobanlığını yerine getiren bu ırk, bu konuda en başarılı köpek ırklarından biridir.

Hem karakteri hem de yapısı ile insanların vazgeçemediği köpek ırklarından biri olan kangallar, satılık Kangal ilanları ile bulunabilirler. Safkan olmayan kangallar günümüzde safkan gibi satılır ya da sahiplendirilirler. Kangalların saf olduğunu anlamanın da birkaç yolu vardır.

Kangal Özellikleri

Kangallar, normal yaşamında bir tetikleyici unsur olmadığı süreçlerde sakin ve uysal canlılardır. Birkaç noktada eğitime müsait olan bu canlılar, sahiplerine aşırı bağlı ve itaatkâr köpeklerdir. Görevlerini yerine getirmek için her şeyi yaparlar. Satılık Kangal ararken öncesinde bu köpeklerin bağımsız bir hayat yaşamak istediklerini unutmamak gerekir. Anadolu çoban köpeği olarak da bilinen kangallar, iri ve heybetli cüsseleri ile bilinir.

Krem rengi ve altın sarısı gibi renk varyetelerine sahip olan bu canlıların, kafaları vücutlarına göre oldukça büyüktür. Ancak büyük kafalarına oranla çok küçük gözlere ve kulaklara sahiptir. Kulakları, kafalarına yapışık, gözleri ise çok keskindir. Ortalama olarak 80 cm yüksekliğe ve 60 kg ağırlığa sahiptirler. Ön bacaklarında bulunan kaslar arka bacaklarına göre çok daha güçlüdür. Tüyleri ise kısa, ancak çok yoğun ve çift katmanlıdır. Bu da sıcak ve soğuktan etkilenmelerinin önüne geçer.

Kangal Köpeklerinin Özellikleri

Bir Kangal yavrusu aldığınızda, onun 6 aylık olana kadar süt içmesini sağlamanız gerekir. Kangal yavruları gençlik hastalığına yatkın köpeklerdir, dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlü tutmanız gerekir. Kangallar tetikleyici bir unsur ya da tehdit olmadıkça havlama özelliği sergilemezler. Kangal ırkı diğer köpek ırkları ile kıyaslandığında oyuncu ve eğlenceli bir ırk değildir.

Sürekli ilgi ve temas beklemez, aksine yalnız kalmayı tercih ederler. Çok ağırbaşlı ve sakin bir köpektir. Burun reseptörleri çok gelişmiş olduğundan kilometrelerce uzaktaki bir şeyin kokusunu alabilir. Gözlemci bir ırktır, sürekli olarak etrafı izlerler. Kangal köpekleri alıngan ve hassas bir yapıya sahiptir. Çoğunlukla kangalların sahiplerine küstüğü çok duyulur. Ödül yöntemi ile pek çok konuda eğitime açıktır. Ancak bu noktada baskı ve sert tutumlardan uzak durulmalıdır.

Kangal Köpeklerinin İnsanlarla İletişimi

Çocuklarla arası iyidir, ancak yabancılara karşı her zaman tetiktedir. Bu noktada bebekliğinden itibaren sosyalleştirme ile bu tutumları törpülemeniz gerekir. Sürülerini korumak için ölümü pahasına savaşır. Kurtlarla kavgada yenebilen tek köpek ırkıdır. Çene kuvvetleri çok güçlü olan kangallar, kendi ağırlıklarının 3 katını bile ağızları ile taşıyabilirler. Kendi alanlarını, sürülerini ve sahibini içgüdüsel olarak tanır ve korur. Kangal sahiplendirme ilanları ile bu köpeklere yavruyken ulaşmanız mümkündür.

Kangal Bakımı

Kangallar bir hayli sık ve sert bir tüy yapısına sahiptir. Bu da derilerinin hava almasının zor olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla kangalların sert kıllı bir fırça yardımıyla, haftada birkaç kez fırçalanması gerekir. Orta seviyeli bir egzersiz ihtiyacı bulunur. Bu da günlük olarak gezmesi ve egzersiz yapması gerektiği anlamına gelir. Herhangi bir genetik rahatsızlığa yatkınlığı olmayan bu ırkın yaklaşık ömrü 12-15 yıl arasındadır.

Safkan Kangal Nasıl Anlaşılır?

Safkan kangalların vücutlarında herhangi bir benek bulunmaz, ancak çoğu melezin sırtlarında ve dizlerinde siyah benekler bulunur. Saf kangalların kuyrukları sırtlarına doğru eğik durur, melez olanların ise kuyrukları aşağı doğru kıvrılır. Kulakları kafasına yapışık ve sallantılı olmayan saf kangalların melezlerinde kulaklar aşağı doğru sallanır. Kangal fiyatları, köpeğin yaşı ve saflığına bağlı olarak değişir.

Kangal Yavrusu nerede yetişir?

Kangal köpeği ve Kangal yavrusu, Türkiye’nin Sivas şehrinin Kangal şehrinde yetişir. Özel bir cins köpeğidir.

Kangal sahiplendirme ilanı ile bulunur mu?

Kangal köpeği, çoban ve bekçi köpeği olarak bakılır. Bu alanda sadık görev yaptıkları için tercih edilir. Kangal sahiplenme ilanı sitemizde bulunan cinstir.

Ücretsiz Kangal sahiplenme mümkün mü?

Ücretsiz Kangal sahiplenme, köpeğin sahibinin inisiyatifinde olduğu için mümkün olabilir.

Kangal sahiplenme işlemi sonrası köpeğin özelliği nedir?

Kangal sahiplenme işlemi sonrası yavruların koruyucu özellikleri ve sahibine sadakatleri dikkatleri üstüne çeker. Bu yönüyle diğer türlerden ayrılır.

Kangal yavrusu sahiplenme nereden olur?

Kangal yavrusu sahiplenme isteği olan kişiler gerek üreticilerden gerekse sitemizde ilanı yapan kişilerden köpeği sahiplenebilir.

Satılık Kangal bulmak kolay mıdır?

Günümüzde satılık Kangal bulmak oldukça zorlaşır. Türünün tükenmeye başladığı görülür.

Kangal fiyatları nedir?

Kangal fiyatları cinsinden dolayı yüksektir.

Kangal sahiplendirme mümkün mü?

Kangal sahiplendirme oldukça mümkündür.

Kangal satılık ilanı nerede bulunur?

Kangal satılık ilanı, internet sitemiz üzerinden erişime açıktır.

Satılık Kangal yavrusu fiyatları nedir?

Satılık Kangal yavrusu fiyatları cins olması nedeni ile yüksektir.