Kedi kategorisinde 14694 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı YaşCinsiyetAşı DurumuTuvalet Eğitimiİlan Türü İlan Tarihi Adres

Satılık Kedi

Kediler çok eski dönemlerden beri insanların en çok temas ettiği canlılardan biri olmuştur. Günümüzde neredeyse her 3 evden birinde kedi beslenmesi yaygındır. Kediler genel olarak insanlarla iletişimi ve yakın temasta olmayı sevseler de, istemediklerinde bağımsızlıklarını yaşamayı tercih ederler. Tüm gün bir kenarda uyuyan bir kedi, geceleri daha aktifleşir.

Avcı bir tür olan bu canlı, çeşitli böcek ve haşarata karşı tetiktedir ve çok keskin kulakları ile insanların duyamadığı çoğu sesi duyar. Bu da gece sessizliğinde onların avlanmaları için fırsat anlamına gelir. Ancak günümüzde artık çoğu ev kedisi bu avlanma içgüdülerini törpülemiştir. Tüm ihtiyaçları insanlar tarafından karşılanan bu canlıların avlanmak için sebepleri de bulunmamaktadır. Satılık kedi aradığınızda kendi yaşamınıza en uygun karakterdeki kediyi seçmelisiniz.

Kedilerin Tarihçesi

Kediler köpeklerden çok daha eskilere kadar örnekleri görülen canlılardır. Milyonlarca yıldır neredeyse ilk hali gibi görülen kedilerin ilk örnekleri Antik Mısır’da görülmüştür. O dönemler kedilere tapılan Antik Mısır, kedilerin ilk ortaya çıktıkları yer olarak bilinir. Milattan önce 8000’de Afrika yaban kedisi soyundan türedikleri yapılan son çalışmalar ile ortaya çıkmıştır.

Neredeyse 4 milyon yıl önce ortaya çıktıkları düşünülmektedir. Kediler de tıpkı köpekler gibi belli bir amaç uğruna insanlarla yakın temas halinde olan canlılardır. Yaklaşık 1 milyon yıl önce ilk tarım ve çiftçilik işlerinde, kedileri kemirgen avlarında kullandıkları bilinir. Tarım ürünlerini kemirgen ve benzeri haşeratlardan korudukları keşfedilmiştir.

Kedi Genetiği ve Anatomisi

Bir satılık kedi aldığınızda onların ne kadar esnek canlılar olduğunu bilirsiniz. Neredeyse her ihtimalde 4 ayaklarının üstüne düşmeyi başaran bu canlıların kemik yapıları bu esnekliği sağlayacak şekilde dizilidir. Ortalama olarak dişi ve erkeklerde ağırlık 4-7 kg arasındadır. Kedilerin bıyıkları, beyinlerine giden sinir sistemlerine bağlıdır ve hareket sensörü görevi görürler. Pençeleri ise dönebilen bir yapıya sahip olduğu için tırmalama ve tırmanma işlerinde en doğru açıyı bulabilirler.

Kedi Eğitimi ve Çocuklar

Kediler de tıpkı köpekler gibi farklı karakter özelliklerine sahip canlılardır. Her kedi için kesinlikle şöyle bir ırktır demek yanlıştır. Ancak genel bir karakteristiklerini çizmek mümkündür. Bir kedi yavrusu aldığınızda, onu erken yaşlarda sosyalleştirmeniz gerekir.

Kediler genel olarak çocuklarla iyi anlaşır, ancak toleransları düşük olan kediler de bulunur. Çocuklarınıza kediye nasıl davranmaları gerektiğini öğrettiğiniz gibi, kedinize de doğru davranış şeklini öğretmeniz gerekir.

Kediler Nasıl Eğitilir?

İnsanlar her ne kadar kedilerin eğitilmediklerini düşünseler de, kediler pek çok komutu algılayabilecek ve yerine getirebilecek bir zekâya sahiptir. Ancak köpekler sahiplerini mutlu etmek ve ödül almak için pek çok komutu yerine getirirken, kediler çok daha bağımsız ve rahatsız edilmeyi sevmeyen canlılardır. Dolayısıyla anlasalar bile her komutu yerine getirmek için hevesli değildirler. Kediler doğaları gereği kuma çiş yapmaya yatkındırlar.

Evcil kediniz için kumun yerini birkaç sefer göstermeniz ve ilk başlarda alan daraltması uygulamanız, kedinizin doğru yeri bulmasına yardımcı olacaktır. Köpeklerde aylarca sürebilen tuvalet eğitimi, kedilerde çoğunlukla en fazla bir hafta içinde oluşmaktadır. Ancak dönemsel olarak özellikle dişi kedilerin erkek kediler için koku bırakma sürecinde, beklenmedik yerlerde dışkıladığı bilinir. Kedi sahiplendirme konusu genellikle bu gibi doğasını bilmediğiniz bir hayvanın eve getirilmesiyle alakalıdır.

Kedi Bakım ve Sağlığı

Kediler, tıpkı insanlar gibi metabolik pek çok rahatsızlığa yakalanabilmektedir. Kedileriniz için düzenli bir aşı programına dâhil olmak ve sık sık veteriner kontrolünden geçmesi son derece önemlidir. Kediler de tıpkı insanlarda olduğu gibi diyabet, epilepsi, kanser ve raşitizm gibi rahatsızlıklardan mustarip olabilir. Tüm bu sorunların erken dönemde teşhis edilmesi, tedavi için çok önemlidir. Düzenli veteriner ziyareti tüm evcil hayvanlar için hayati bir öneme sahiptir.

Kedilerin Temizliği Nasıl Olur?

Kediler, doğaları gereği kendini temizleyen canlılardır. Tozlu ya da kirli olmayı sevmezler ve insanların dokunuşlarının ardından bile kendilerini temizlemek için yoğun çaba harcarlar. Ancak kediler çok tüy dökebilen canlılardır. Dolayısıyla günlük olarak fırçalama yaparak, hem kedinizi ölü tüy ve derilerden arındırır hem de istenmeyen tüy dökülmesinden kurtulursunuz.

Kedilerin mama seçimi konusunda kuru mama önerilir. Islak mamaların haftada bir olarak verilmesi tavsiye edilmektedir. Vitamin ve protein değerleri yüksek ve kaliteli bir mama tercihi yapmanız, kedinizin sağlıklı gelişimi için son derece önemlidir. Kedi fiyatları ırkına göre farklılık gösterir.

Satılık kedi

Evcilleştirilmiş tüylü et obur canlılar olarak bilinir.

Satılık Kedi Fiyatları Nedir?

Sitemiz kedi satışı yapmaz. Fakat site kullanıcıları satılık kedi fiyatları adı altında farkı fiyat aralığında ilan vermektedir.

Nasıl Yavru Kedi Sahiplenebilirim?

Yavru kedi sahiplenmek için belirli sitelerde verilen ilanları takip ederek ücretli veya ücretsiz bir şekilde yavru kedi sahibi olabilirsiniz.

Ücretsiz Kedi Sahiplenmek İçin Ne Yapmalıyım?

Ücretsiz kedi sahibi olabilmek için sitemizi ziyaret etmeniz ve ilanları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Kedilerin Ortalama Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Evcilleştirilmiş insan canlısı olan kedilerin ortalama yaşam süresi 2 ila 12 yıl arasında değişmektedir.

Kedi Cinsleri Nelerdir?

Birçok farklı ırktan kedi cinsleri bulunmaktadır. Bu cinsler; sfenks kedisi, Van kedisi, fars kedisi, siyam kedisi, Amerikan kedisi olarak birçok farklı cinsi bulunmaktadır.

Kediler Nasıl Beslenir?

Kediler kuru mama ve et obur olmaları ile birlikte et ürünleri ile beslenirler.

Kedilerin Gebelik Süresi Ne Kadar Sürer?

Evcilleştirilmiş tüylü canlılar olarak bilinen kedilerin gebelik süresi 58 ile 67 gün kadar sürmektedir.

Kedilerin Karakter Özellikleri Nasıldır?

Uysal ve sevecen karakter özellikleri ile insan canlısı olan kediler, sadık canlılardır.

Kedilerin Dış Görünüşleri Nasıldır?

Kedilerin dış görünüşleri kabarık tüylere sahip olması ile birlikte yuvarlak kafa yapısına sahiplerdir.

Kedi Sahiplenme Yaşı Nedir?

Sitemizden kedi sahiplenmek için kedi yaş aralığının 3 ay olmasına dikkat etmeniz gerekir.